Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta s cievnou mozgovou príhodou

Plánovanie prepustenia pacienta

Pacient s CMP je zvyčajne zo zdravotníckeho zariadenia, kde sa mu poskytuje starostlivosť v akútnej fáze ochorenia, prepustený do domácej starostlivosti, do rehabilitačného zariadenia alebo liečebne pre dlhodobo chorých. Za ideálnych podmienok sa plánovanie prepustenia pacienta realizuje v dostatočnom časovom predstihu pred samotným prepustením, čím sa zabezpečí kontinuita starostlivosti. Kľúčovým faktorom, ktorý určuje ďalšie smerovanie starostlivosti, je miera, do akej pacient samostatne realizuje jednotlivé aktivity denného života.

Nevyhnutnou zložkou plánovania prepustenia je edukácia pacienta a jeho príbuzných v otázkach farmakoterapie, uspokojovania potreby výživy, pohybovej aktivity, hygieny, vyprázdňovania, a to vrátane posúdenia vedomostí a zručností, demonštrácie, nácviku, či vyhodnotenia samostatnosti pri realizovaných aktivitách. Súčasťou plánovania prepustenia je identifikácia individuálnych potrieb pacienta a jeho príbuzných s ohľadom na pokračovanie ošetrovateľskej a sociálnej starostlivosti a fyzioterapie (vrátane ergoterapie, nácvik reči) a posúdenie možností zúčastňovať sa v komunite rekreačných aktivít, činnosti podporných skupín, využívať duchovnú pomoc, respitnú starostlivosť, opatrovateľskú pomoc.

Rehabilitácia je proces maximalizácie pacientovej funkčnej kapacity a zdrojov pre zaistenie optimálneho stavu telesných, psychických a sociálnych funkcií pacienta. Pri rehabilitácii najmä v prvom roku po CMP je nevyhnutná úzka spolupráca viacerých členov interdisciplinárneho tímu, t.j. lekárov, sestier, fyzioterapeutov, ergoterapeutov, arteterapeutov, rečových terapeutov, asistentov výživy, sociálnych pracovníkov, psychológov, psychiatrov, duchovných a i., s cieľom opätovne integrovať pacienta do bežného života so zabezpečením maximálnej možnej miery jeho sebestačnosti a nezávislosti.