Ošetrovateľstvo v neurológii
Detskí neurologickí pacienti

Epilepsia u detí - terapia


V liečbe sa uplatňujú farmakologické a nefarmakologické metódy.
Farmakoterapia detských epileptických syndrómov je v mnohom odlišná od liečby epilepsií u dospelých, jednak pre veľkú rozmanitosť epileptických záchvatov, jednak s vývojom mozgu sa mení odpoveď nezrelého mozgu na podávanie liekov. U malých detí je kratší polčas odbúravania antiepileptík. V liečbe volíme antiepileptikum s čo najvyššou  účinnosťou a s čo najmenšími nežiaducimi účinkami. Súčasne prihliadame aj na finančnú záťaž pacienta.

Neodmysliteľnou súčasťou je životospráva, hlavne eliminácia spánkovej deprivácie, vyhýbanie sa fotogénnym stimulom a pod. Nefarmakologická liečba zahŕňa aj dodržiavanie ketogénnej diéty, ktorá napodobuje hladovanie. Prijíma sa potrava s vysokým obsahom tukov, zníženým obsahom bielkovín a minimálnym podielom cukrov. Indikovaná je u pacientov s epilepsiami, ktoré nereagujú na doterajšiu antiepileptickú liečbu.

V liečbe sa uplatňuje aj chirurgická liečba, a to u pacientov s farmakorezistentnou epilepsiou. Ich treba včas konzultovať v špecializovanom epileptologickom centre. Využíva sa stimulácia vágového nervu (n. vagus) (VNS) a epileptochirurgické zákroky na mozgu, rôzne resekčné alebo paliatívne výkony.