Ošetrovateľstvo v neurológii
Kvantitatívne poruchy vedomia

Diagnostika

Každý pacient nájdený s poruchou vedomia si vyžaduje špecifický prístup zdravotníckych pracovníkov. V tejto časti by sme chceli načrtnúť problematiku tohto prístupu od úvodného prvého kontaktu s pacientom a zhodnotenia základných vitálnych funkcií až po komplexné zhodnotenie neurologických funkcií.

Zhodnotenie vitálnych funkcií
Pacienti v kóme (bezvedomí) nereagujú na vonkajšie stimuly. Bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu, uvedený stav je ohrozujúci život pacienta. Kóma je sprevádzaná zníženými obrannými reflexmi - u pacientov je riziko aspirácie alebo niekedy aj útlmom vitálnych funkcií (útlm dýchania). Z uvedených dôvodov si pacient v kóme vyžaduje zvýšenú pozornosť zdravotníckych pracovníkov.
Pri prvom kontakte je potrebné rýchlo zhodnotiť vitálne funkcie, ako dýchacie cesty, dýchanie, cirkuláciu, postupujeme v krokoch podľa akronymu tzv. ABC. V prípade zlyhávania základných životných funkcií je potrebné začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR). Pri zachovaných základných životných funkciách si pacient vyžaduje kontinuálne sledovanie a urýchlený prevoz do zdravotníckeho zariadenia za účelom diferenciálnej diagnostiky zdravotného stavu a liečby.

Anamnéza
Jednou z najdôležitejších súčastí diagnostiky príčin kvantitatívnych porúch vedomia sú anamnestické údaje. U závažnejších porúch vedomia ako sopor a kóma je základom objektívna (nepriama) anamnéza od svedkov a príbuzných. Zisťujeme čo najpresnejší popis udalostí, ktoré predchádzali poruche vedomia, začiatok a rýchlosť vývoja poruchy. Dôležité sú poskytnuté informácie o somatických a psychiatrických ochoreniach, závislostiach a alergiách v osobnej anamnéze pacienta. Okolité predmety v prostredí, v ktorom bol nájdený, pomôžu nasmerovať diagnostiku v situáciách, kedy neexistujú svedkovia. Napríklad prítomnosť otvorených prázdnych fliaš od alkoholu, prázdnych krabičiek, fľaštičiek a fólii od liekov alebo prázdnej injekčnej striekačky.

Fyzikálne a pomocné vyšetrenia
Kompletné fyzikálne vyšetrenie je ďalšou základnou súčasťou vyšetrenia pacienta v bezvedomí. Opakovane posudzujeme základné vitálne funkcie ako krvný tlak, pulz, dýchanie a saturáciu kyslíka v krvi, telesnú teplotu. Aktívne hľadáme známky traumy na hlave a krku. Identifikujeme meningeálne príznaky (subarachnoidálne krvácanie, meningoencefalitída), kožné zmeny ako sú vpichy po ihle pri užívaní drog, prítomnosť petechií (bodkovité kožné krvácania pri meningokokových meningitídach alebo poruchách koagulácie), cyanózu (generalizovaná hypoxia). Zisťujeme prítomnosť zápachu z úst (alkohol, dekompenzovaný diabetes mellitus, pečeňové zlyhávanie majú typické zápachy).

Auskultačné vyšetrenie pľúc a srdca fonendoskopom, EKG sú realizované za účelom vylúčenia pľúcnych a kardiogénnych príčin bezvedomia (infarkt myokardu, závažné arytmie, kardiálne zlyhávanie, ťažká bronchopneumónia, astmatický záchvat).

V zdravotníckom zariadení diagnostiku rozširujeme na laboratórne vyšetrenia krvi (patologické hodnoty minerálov, sepsa, zlyhávanie orgánov, endokrinné poruchy) a moču (toxikológia). Dopĺňame zobrazovacie vyšetrenia hlavy, ako CT a MR pri diagnostike primárnych cerebrálnych príčin poruchy vedomia. Pri podozrení na neuroinfekciu a subarachnoidálne krvácanie pri pozitívnych meningeálnych príznakoch je indikovaná lumbálna punkcia a vyšetrenie mozgovomiechového likvoru.
Neurologické vyšetrenie je esenciálnou súčasťou fyzikálneho vyšetrenia pacienta s kvalitatívnou poruchou vedomia. Aj keď je neurologické vyšetrenie nespolupracujúceho pacienta limitované, zohráva veľmi dôležitú úlohu v diagnostike, sledovaní dynamiky a určení prognózy stavu.

Neurologické vyšetrenie má dve základné úlohy. Prvou je kvantifikovať hĺbku poruchy vedomia. Druhou je určiť úroveň a rozsah postihnutia mozgu.