Ošetrovateľstvo v neurológii
Pomocné vyšetrovacie metódy v neurológii

Digitálna subtrakčná angiografia


Digitálna subtrakčná angiografia (DSA) je invazívne rtg vyšetrenie zobrazujúce cievny systém. V neurológii sa využíva hlavne mozgová angiografia na zobrazenie extrakraniálnych a intrakraniálnych mozgových ciev (obr. č. 3) a spinálna angiografia na zobrazenie ciev v oblasti chrbtice.

 

Obr. č. 3 Digitálna subtrakčná angiografia a. carotis interna

Vyšetrenie DSA sa vykonáva najčastejšie Seldingerovou metódou – punkciou femorálnej artérie. Katétrom sa nasonduje príslušná mozgová alebo spinálna cieva, do ktorej sa aplikuje kontrastná látka. Následne sa zachytávajú jednotlivé fázy prechodu kontrastnej látky cez artérie, kapiláry a vény resp. sínusy mozgu. Pre zlepšenie rozlišovacej schopnosti sa zosnímané obrazy s kontrastnou látkou digitálne spracujú a „odčíta” (subtrahuje) sa od nich pozadie alebo tzv. maska. Maska je rtg obraz príslušnej oblasti pred podaním kontrastnej látky. Tým sa voči pozadiu zvýraznia cievy naplnené kontrastnou látkou.

Medzi indikácie (I) na vyšetrenie patria:
  • podozrenie na stenózu alebo úzáver (oklúziu) ciev,
  • podozrenie na prítomnosť špecifického postihnutia ciev ako je disekcia (pozdĺne natrhnutie a rozdelenie jednotlivých vrstiev cievnej steny s následnou stenózou vlastného lúmenu cievy), aneuryzma (vakovité rozšírenie cievy), arteritída (zápalové postihnutie cievnej steny), arteriovenózna malformácia (skraty medzi artériami a vénami s neplnohodnotnou cievnou stenou so zvýšeným rizikom krvácania),
  • podozrenie na trombózy žilových splavov mozgu,
  • intervenčná neurorádiológia, pri ktorej sa okrem samotného vyšetrenia ciev aj ošetrujú nájdené patologické nálezy. Napríklad špeciálne katétre sa používajú na odstránenie akútnych uzáverov ciev, stenty na rozšírenie stenotických častí cievy, pri aneuryzmách sa vnútorný priestor vaku vypĺňa malými špirálkami (tzv. coiling) s vyradením aneuryzmy z cievneho systému, arteriovenózne malformácie sa vyraďujú z cievneho systému pomocou špeciálnych adhezívnych a lepivých látok (tzv. embolizácia). Podobne sa embolizuje aj cievne zásobenie prekrvených tumorov, čím sa zníži riziko krvácania pri následnej operácii.
Kontraindikáciami (KI) vyšetrenia sú alergie na kontrastnú látku, ťažký stav pacienta, prípadne závažné postihnutie obličiek.

Komplikácie vyšetrenia sú podmienené invazívnosťou vyšetrenia. Patria k nim krvácanie z miesta vpichu, disekcia cievnej steny pri jej poškodení katétrom, vazospazmy, uvolnenie aterosklerotických plátov s následnou embolizáciou do mozgového tkaniva, alergické reakcie na kontrastnú látku, postihnutie obličiek. Vzhľadom na prítomnosť intervenčných zákrokov v invazívnej neurorádiológii je riziko komplikácii vyššie a pohybuje sa okolo 5 - 10 %. Môžu byť prítomné aj závažnejšie komplikácie ako perforácia cievy, aneuryzmy, čerstvé ischemické alebo hemoragické postihnutie s trvalými následkami pre pacienta. Ako pri každom invazívnom terapeutickom zásahu je potrebné vždy zvážiť pomer benefitu k rizikám.