Ošetrovateľstvo v neurológii
Pomocné vyšetrovacie metódy v neurológii

Počítačová tomografia


Počítačová tomografia (Computed Tomography, CT) je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pri svojom zavedení do praxe predstavovala v 80. a 90. rokoch minulého storočia prelom v zobrazení ľudského tela a v medicínskej starostlivosti o pacienta. Prvý prístroj bol použitý v roku 1972 v londýnskej nemocnici Atkinson Morley. Za jej objavenie dostali v roku 1979 Allan Cormack a Godfrey Hounsfield Nobelovu cenu za fyziológiu.

Princíp CT vyšetrenia spočíva v ožiarení vyšetrovanej časti tela úzkym zväzkom rtg žiarenia z rtg lampy. Pri prechode tkanivom sa časť žiarenia absorbuje tkanivom a časť prechádza a je zachytená detektormi. Rtg lampa a detektory sa spolu otáčajú okolo vyšetrovanej oblasti. Pacient sa postupne na lôžku posúva v CT prístroji za súčasnej rotácie rtg lampy a detektorov, čím sa zber dát koná po stúpajúcej špirále. Hovoríme o špirálovom CT, ktoré je v súčasnosti štandardom. Najmodernejšie CT prístroje sú zložené z viacerých radov detektorov a sú schopné rýchlo a presne zobraziť veľkú oblasť.

Zo zachyteného žiarenia na detektoroch z rôznych uhlov je vypočítaný dvojrozmerný obraz „rezu” zobrazenej oblasti v rôznych stupňoch šedej farby. Zobrazený orgán je zložený z viacerých rezov, z ktorých sa dá vypočítať podľa rozlišovacej schopnosti prístroja trojrozmerný obraz. CT prístroje sú na celom svete kalibrované rovnakým spôsobom a používajú na zobrazenie štandardnú škálu šedej farby. Farebná škála zodpovedá Hounsfieldovým jednotkám (Hounsfield Units, HU) a predstavuje denzitu tkaniva. Denzita vzduchu predstavuje 1000 HU, denzita vody je 0 HU, zrazená krv 70 - 80 HU, denzita kosti je viac ako +1000HU. Hovoríme o hypodenzných štruktúrach, ako je vzduch – na zobrazení je čiernej farby, hyperdenzných štruktúrach ako je krvácanie, kosť, kalcifikácie – je bielej farby) (obr. č. 5). V prípade patologických lézii hovoríme o hypodenznej lézii napr. ischémia, hyperdenznej lézii napr. krvácanie (obr. č. 6) a izodenznej lézii ak má rovnakú denzitu ako je denzita okolitého fyziologického tkaniva.

Aplikácia kontrastnej látky intravenózne zvyšuje denzitu tkaniva v miestach jej hromadenia. Jedná sa o miesta zvýšeného prekrvenia alebo porušenej hematoencefalickej bariéry. Príkladom sú malígne nádory mozgu.

 

Obr. č. 5 CT mozgu

 
Obr. č.  6 Hemoragické ložiská v CT obraze
Popis obrázku:
hyperdenzné hemoragické ložisko vo vermis cerebelli (vľavo) a v hĺbke ľavej mozgovej hemisféry (vpravo)

Oproti MR vyšetreniu má CT niektoré výhody, akými sú rýchlosť vyšetrenia, dostupnosť a cena. Je metódou voľby u pacientov s kontraindikáciou k MR vyšetreniu, ako sú napr. pacienti so zavedeným kardiostimulátorom.
Absolútna kontraindikácia k vyšetreniu neexistuje. Je treba byť opatrný u tehotných pacientiek hlavne v prvom trimestri, kde rtg ožiarenie pri CT môže viesť k vrodeným poruchám plodu. Často opakované CT vyšetrenie u jedného pacienta zvyšuje riziko nádorových ochorení. Toto riziko po jednom CT vyšetrení je nízke. Pri indikácii je vždy potrebné zvážiť riziko a benefit vyšetrenia. V prípade vyššieho rizika je opodstatnená indikácia MR vyšetrenia. Pri používaní kontrastných látok intravenózne je dôležité myslieť na alergické reakcie.

V neurológii CT vyšetrenie využívame v diagnostike ochorení hlavy a chrbtice. Môže sa jednať o natívne alebo postkontrastné vyšetrenie.

Natívne vyšetrenie je vyšetrenie bez kontrastnej látky. Medzi základné indikácie natívneho CT vyšetrenia hlavy a mozgu patria úrazy, cievne mozgové príhody, bolesti hlavy, epileptické záchvaty, známky ložiskového neurologického deficitu, poruchy vedomia a závratové stavy.

Pri podozrení na cievne malformácie, aneuryzmy, stenózy a oklúzie, disekciu alebo arteritídu je indikované postkontrastné vyšetrenie ciev mozgu (CT angiografia) (obr. č. 7, obr. č. 8). Postkontrastné vyšetrenie sa tiež využíva v rámci diferenciálnej  diagnostiky ložísk mozgu nejasnej etiológie. Medzi základné indikácie CT vyšetrenia chrbtice patrí diferenciálna diagnostika radikulárnych syndrómov, stenózy chrbticového kanála, podozrenie na syndróm kaudy alebo conus medullaris napr. útlakom hernie intervertebrálneho disku a úrazy chrbtice. Výťažnosť vyšetrenia sa zvýši aplikáciou kontrastnej látky intrathekálne. Hovoríme o CT perimyelografii.

 

Obr. č. 7 CT angiografia
Popis obrázku:
Extrakraniálne úseky mozgových ciev (vľavo), intrakraniálnych ciev (vpravo)

 
Obr. č. 8 CT angiografia - 3D rekonštrukcia
Popis obrázku:
3D rekonštrukcia extrakraniálnych úsekov mozgových ciev s prítomnými aterosklerotickými zmenami.