Ošetrovateľstvo v neurológii
Pomocné vyšetrovacie metódy v neurológii

Izotopové metódy


Izotopové metódy sú zobrazovacie metódy patriace do nukleárnej medicíny. Pri bežných rtg metódach ako skiagrafia alebo CT sa zvonku ožaruje vybraná časť tela a následne zachytené rtg žiarenie sa použije na vytvorenie obrazu. Pri metódach nukleárnej medicíny sa rádioaktívne žiariče v podobe rádioaktívnych izotopov aplikujú do tela. Tu sa vychytávajú tkanivami a takto zvnútra emitované žiarenie je zachytené vonkajšími detektormi. Následná počítačová rekonštrukcia obrazu zobrazí priestorové rozloženie týchto izotopov v tkanive.

Nukleárna medicína využíva tri hlavné zobrazovacie modality:
  1. planárna scintigrafia, ktorá je v neurológii používaná najmenej
  2. jednofotónová emisná tomografia (SPECT)
  3. pozitrónová emisná tomografia (PET).
Rádioaktivita alebo rádioaktívny rozpad je samovoľná premena jadier nestabilných nuklidov na iné jadrá za vzniku rádioaktívneho (ionizujúceho) žiarenia. V medicíne sa na zobrazenie používajú dva typy ionizujúceho žiarenia:
  1. žiarenie beta, ktoré je zložené z elektrónov a pozitrónov. Beta žiarenie v podobe pozitrónov sú základom pre pozitrónovú emisnú tomografiu (PET).
  2. žiarenie gama, ktoré je zložené z fotónov. Gama žiarenie sa používa nielen pri skiagrafii a CT, ale aj pri SPECT a planárnej scintigrafii.
Najčastejším rádionuklidom, ktorý emituje gama žiarenie je Technecium-99m v podobe 99mTc-HMPAO (hexametylpropylénamín-oxim). Nestabilný Fluór-18 v podobe FDG (18-fluór-2-deoxy-D-glukózy) je príkladom rádionuklidu emitujúceho beta žiarenie. Vzhľadom na skutočnosť, že rádionuklidy po aplikácii do tela vstupujú do metabolizmu organizmu napr. FDG v metabolizme glukózy, predstavujú príklad funkčných zobrazovacích metód. Funkčné zobrazovacie metódy priestorovo zobrazujú zvýšenú alebo zníženú aktivitu konkrétnej fyziologickej funkcie napr. metabolizmus glukózy

Planárna scintigrafia – použitie scintigrafie v neurológii v posledných rokoch ustupuje do úzadia a je nahrádzaná vyšetrením SPECT a PET, ktoré sú schopné zobraziť tkanivo trojrozmerne na rozdiel od scintigrafie, ktorá zobrazuje tkanivo dvojrozmerne (planárne). Stále sa používa scintigrafia skeletu na zobrazenie kostných metastáz.

Jednofotónová emisná tomografia (single photon emission computed tomography, SPECT) je najčastejším funkčným vyšetrením. V klinickej praxi sa používa na sledovanie zmien mozgového prekrvenia (perfúzie) pri rôznych ochoreniach. Najčastejšie používaným rádiofarmakom zobrazujúcim perfúziu je 99mTc-HMPAO, ktorý má polčas rozpadu približne 6 hodín a predstavuje malú rádioaktívnu záťaž pre pacienta.

V neurológii je SPECT vyšetrenie indikované v diagnostike regionálnych zmien prekrvenia pri cievnych mozgových príhodách, tranzitórnych ischemických atakoch (zníženie perfúzie), epilepsii (pri záchvate zvýšený a medzi záchvatmi obyčajne znížený prietok), diagnostike migrény a pri diferenciálnej diagnostike demencií napr. typické obojstranné zníženie prietoku v parietálnych a zadných temporálnych lalokoch pri Alzheimerovej chorobe a obojstranné symetrické zníženie prietoku vo frontálnych lalokoch pri behaviorálnom variante frontotemporálnej lobárnej degenerácie. Ďalšie indikácie SPECT vyšetrenia sa otvorili pri použití rádiofarmák, ktoré sú schopné selektívne sa viazať na špecifické štruktúry mozgového tkaniva. Príkladom je použitie joflupánu značeného rádioaktívnym izotopom jódu (123I). Joflupán alebo DaTSCAN sa viaže presynapticky na dopamínové prenášače, ktoré sú v mozgu lokalizované prevažne v oblasti striata. Pri Parkinsonovej chorobe dochádza k degenerácii dopaminergných nigrostriatálnych dráh, čo vedie následne k redukcii vychytávania joflupánu v oblasti striata. Preto tzv. DaTSCAN patrí medzi dôležité vyšetrovacie metódy v rámci diferenciálnej diagnostiky Parkinsonovej choroby.

Pozitrónová emisná tomografia (positron emission tomography, PET) je najmodernejšou a najdrahšou metódou. Vzhľadom na používanie rádionuklidov emitujúcich pozitrónové beta žiarenie s krátkym časom rozpadu si vyžaduje blízkosť cyklotrónu. Napríklad najčastejšie používaná fluorodeoxyglukóza (FDG) má polčas rozpadu rádioaktívneho (18 F) fluóru 2 hodiny. FDG sa zapojí do cyklu glykolýzy a umožňuje zobraziť zvýšenú alebo zníženú spotrebu glukózy v tkanive. Príkladom zvýšeného metabolizmu glukózy sú napr. nádory a zníženého metabolizmu sú napríklad postischemické oblasti. V klinickej praxi sa najčastejšie používa kombinácia PET a CT zobrazenia (PET/CT), ktoré umožňuje vo vzťahu k morfológii určiť funkčné prejavy tkaniva. Hlavnými indikáciami sú diagnostika mozgových tumorov, demencií, epileptických fókusov. V súčasnosti existuje niekoľko desiatok rádiofarmák zobrazujúcich rôzne funkčné prejavy mozgového tkaniva. Použitie väčšiny z nich je experimentálne.