Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta s demenciou 

Vyprázdňovanie

Kognitívny deficit u pacientov s demenciu podmieňuje vznik inkontinencie moču a stolice. Inkontinencia moču začína v stredne pokročilej fáze demencie. Pacienti túto situáciu prežívajú ako zlyhanie, hanbia sa za tento stav. Je zdrojom nepokoja, plačlivosti, prežívania hanby, odmietania spoločenských aktivít. Príčiny pomočovania sú napr. neuvedomenie potreby vymočiť sa včas a preto nestihnú prísť na WC; nesprávne vyhodnotenie pocitu potreby mikcie; zabudnutie sa ísť vyprázdniť, problémy pri vyzliekaní sa pred vyprázdnením, neschopnosť nájsť WC, podráždenosť.

U pacientov s inkontinenciou moču je potrebné vyšetriť moč na kultiváciu, pretože práve infekcia močových ciest je jednou z jej častých príčin. Cieľom ošetrovateľskej starostlivosti je udržať kontinenciu čo najdlhší čas prostredníctvom režimových opatrení – pravidelný režim dňa, vyprázdnenie močového mechúra približne každé dve hodiny, vyhradený čas na vyprázdnenie, zreteľné označenie WC pre lepšiu orientáciu pacientov, pohodlný odev, hodinu pred spaním nepodávať pacientom piť tekutiny. V prípade potreby je možné v nočných hodinách použiť u pacientov vložku/plienku. Pri rozvinutej inkontinencii realizujeme dôkladnú starostlivosť s dôrazom na komfort pacientov a prevenciu komplikácií (zaparenín, zápalu močových ciest).

Inkontinencia stolice vzniká pri ťažkej forme demencie, pretože pacienti nie sú schopní adekvátne vyhodnotiť pocit nutkania na defekáciu, nedokážu signalizovať potrebu vyprázdňovania a potreby pomoci pri vyprázdňovaní, nedokážu sami túto aktivitu uskutočniť. Cieľom ošetrovateľskej starostlivosti je udržať kontinenciu čo najdlhší čas prostredníctvom režimových opatrení, medzi ktoré patrí: návyk na pravidelné vyprázdňovanie stolice v približne rovnaký čas, pripomínať potrebu vyprázdnenia, zabezpečiť pri vyprázdňovaní súkromie a dostatok času. Pocit nutkania na vyprázdnenie stolice je častou príčinou nepokoja, zvlášť, ak pacienti majú zápchu. Z toho dôvodu realizujeme preventívne opatrenia zamerané na prevenciu zápchy – zabezpečenie stravy s dostatkom vlákniny (ovocie, celozrnné pečivo, zelenina, cereálie), mobilizácia pacientov, pitný režim, udržanie defekačného reflexu prostredníctvom vysádzania pacientov na WC v čase, kedy bežne defekovali.