Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta s demenciou 

Istota a bezpečie


Kognitívne poruchy spôsobujú, že pacienti postupne neporozumejú bežným situáciám, kauzálnym vzťahom, komunikácii, nespoznávajú okolie a to spôsobuje ich bezradnosť, neistotu, strach. Keďže porucha pamäti vedie k neschopnosti pacientov udržať jednotlivé informácie tak dlho, aby ich dokázali spojiť v zmysluplný celok, čo je nutné pri realizácii rôznych činností.

Poruchy úsudku, narušená kritickosť spôsobujú, že pacienti nedokážu predvídať dôsledky svojho správania, nerealisticky odhadujú vlastné schopnosti. Poruchy správania a psychologické prejavy tiež výrazne zhoršujú bezpečnosť pacientov. Napríklad pri bezcieľnom blúdení hrozí riziko zvýšeného energetického výdaja, vyčerpanosť, pád a úraz, zablúdenie. Agitovanosť môže viesť k vyčerpaniu pacientov. Agresívne správanie pacientov je nebezpečné pre nich samých (riziko poranenia) a je nebezpečné i pre okolie. Agresia môže byť verbálna i brachiálna, namierená voči veciam i osobám. Najčastejšie sú pacientom napádané najbližšie osoby, ako rodinní príslušníci, opatrovatelia, zdravotnícky personál. Bludy a halucinácie môžu vyvolať nepredvídateľné až nebezpečné reakcie pacienta. Výrazne je narušená bezpečnosť pacienta pri delíriu.

Zároveň funkčné postihnutie, neistota, bezradnosť, neporozumenie situácii zhoršujú správanie pacientov, napríklad agresívne správanie pacienta je často krát riešením situácie, v ktorej sa necíti byť bezpečný.

Prostredie, ktorom pacienti žijú, musí byť prispôsobené ich schopnostiam, komfortné, vľúdne, podporujúce orientovanosť, bezpečné. Domov je obyčajne miestom bezpečia a uľahčuje využívanie zachovaných schopností pacientov. Na druhej strane v domácnosti sú podmienky (nezaistené okná proti svojvoľnému otvoreniu, spôsob vyhrievania vody a i.) , predmety, ktoré môžu byť nebezpečné. Potrebné je zaistiť bezpečné použitie plynových a elektrických spotrebičov; odstrániť zbytočné prekážky v pohybe (predlžovacie šnúry, konferenčné stolíky, koberce); uložiť mimo dosahu pacientov nože a iné ostré predmety, lieky, chemické, čistiace prostriedky; zamedziť vstup na schodište, ak je problém s chôdzou po schodoch; ak pacienti blúdia, zabezpečiť vchod do domu, aby nemohli samostatne odísť. Zdravotnícke, sociálne zariadenie tak isto musí spĺňať podmienky komfortu, vľúdnosti, bezpečia. Ideálne je, ak pacienti sú umiestnení na jednolôžkovej izbe s príslušenstvom, s vlastným nábytkom, s osobnými predmetmi. Stabilný a primeraný režim dňa, uspokojenie potrieb, vhodná aktivizácia a komunikácia podporujú prežívanie pocitu istoty a bezpečia a zároveň sú preventívnymi opatreniami porúch správania.

Zmeny správania sú často ako obranná reakcia pacientov na pocit fyzického a citového ohrozenia, nepríjemné, zneisťujúce podnety (napr. neznáme prostredie, narušenie rutiny, podráždenie a nevhodné správanie opatrovateľa/zdravotníckeho pracovníka, osamelosť, bolesť, nadbytok alebo nedostatok stimulov), vyjadrenie nechuti k subjektívne nezrozumiteľnému a nepríjemnému manipulovaniu, obmedzovaniu, nútenie robiť niečo, v čom sú bezradní. V prvom rade je dôležité zistiť príčiny problémového správania a účinné postupy riešenia v minulosti. Užitočné je tiež poznať anamnézu pacientov (situácie, aktivity a podnety, ktoré nemali radi a vyhýbali sa im, správanie v záťažových situáciách), denný režim a telesný  stav.

Pre podporu bezpečia a redukciu porúch správania zabezpečujeme uspokojenie potrieb a komfort pacientov; aktivizujeme ich v rámci stabilného denného režimu; redukujeme nepríjemné situácie a stimuly, uplatňujeme pokojný prístup. Pri agresii pacientov sa správame pokojne a reagujeme rozhodne, pokúšame sa nadviazať s nimi verbálny kontakt a odviesť ich do inej miestnosti (pokiaľ spolupracujú), redukujeme fyzický kontakt s pacientmi, odpútame pozornosť od znepokojujúcej situácie. Neuplatňujeme presviedčanie, dohováranie, karhanie pacientov.

Ak nefarmakologické intervencie nie sú dostatočne účinné, pacientom je podávaná farmakoterapia. Pre zmiernenie porúch správania sa používajú napr. antipsychotiká ordinované  jednorázovo (pre stlmenie akútneho psychomotorického nepokoja) alebo dlhodobo pri pretrvávajúcich poruchách. Ak sú vyčerpané všetky možnosti, na zabezpečenie bezpečnosti pacientov a ich okolia je možné použiť krátkodobo ako krajné riešenie obmedzovacie prostriedky (bočnice, popruhy, sieťovú posteľ).