Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta
s Parkinsonovou chorobou

Psychosociálne problémy

Aktuálny stav duševného zdravia a prežívania pohody má u pacientov s PCH vplyv na celkový zdravotný stav pacientov a kvalitu ich života.

Často sa vyskytujúcou psychickou poruchou u pacientov s PCH môže byť depresia. Ide o chorobný stav, prejavujúci sa patologicky skleslou náladou, ktorá je sprevádzaná zníženou aktivitou, zvýšenou únavou, nechutenstvom, zníženou pozornosťou, nezáujmom o okolie, neprimeraným smútkom, anhedóniou (neschopnosťou sa radovať), pesimizmom, beznádejou, celkovou skleslosťou a poruchami spánku. Depresia môže byť reakciou na progresiu ochorenia. Môže ostať nerozpoznaná, skrytá, čím nebýva ani liečená, nakoľko sa príznaky PCH depresie navzájom prekrývajú. Diagnostika depresie u pacienta s PCH môže byť sťažená, ak sa súčasne vyskytuje iné duševné ochorenie, ako napr. demencia u vekovo starších pacientov. Pre hodnotenie depresie u pacientov s PCH môžu byť využívané nástroje Beckova škála depresie (Beck Depression Inventory, BDI) alebo Hamiltonova škála depresie (The Hamilton Depression Rating Scale, HAM-D).

Pri liečbe depresie sa uplatňujú farmakologické a nefarmakologické metódy. Z farmakoterapie sa podávajú antidepresíva. Sestra monitoruje nežiaduce účinky, akými sú obstipácia, kognitívne poruchy, problémy s udržiavaním rovnováhy. Pacient a rodina majú byť edukovaní o účele a spôsobe užívania psychofarmakoterapie a vedľajších účinkov. V liečbe depresie sa uplatňujú aj nefarmakologické metódy ako sú psychoterapia (kognitívno-behaviorálna terapia, arteterapia, muzikoterapia), ktorou môžeme docieliť redukciu strachu z budúcnosti, pesimizmu, prežívania osobného zlyhania, dosiahnuť prežívanie duševnej pohody. Uplatňujú sa skupinové formy psychoterapie, kde vzájomná diskusia a výmena skúseností, napomáhajú eliminácii depresívnych príznakov. Dennými prechádzkami, fyzickými a relaxačnými  cvičeniami, masážami, môžeme prispieť k zlepšeniu nálady, úprave spánku.