Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta
s Parkinsonovou chorobou

Sebaopatera

Sebaopatera a schopnosť vykonávať bežné denné aktivity je u pacienta s PCH determinovaná príznakmi, akými sú tremor, bradykinéza až akinéza, rigidita. Progresia ochorenia podmieňuje vznik deficitu sebaopatery pri hygiene, obliekaní, príjme potravy a liekov, vyprázdňovaní a pohybe.

Hygiena je pre pacienta s PCH náročná a zdĺhavá aktivita, čo je limitované hlavne problémami s chôdzou a jemnou motorikou. Počas realizácie hygienickej starostlivosti treba myslieť na bezpečnosť pacienta a na vykonanie efektívnej hygieny, čím sa u neho podporuje sebaúcta. Dôležitá je úprava prostredia, v ktorom pacient vykonáva hygienickú starostlivosť. Je potrebné, aby sme v kúpeľni umiestnili úchytky, vo vani používali protišmykovú podložku a vymenili všetky batérie v byte za pákové. Väčšina pacientov uprednostňuje sprchovanie v sprchovom kúte. Paicenotm je odporúčané umývanie v sede na vode odolnej stoličke. Sprchový kút by mal byť zabudovaný tak, aby v mieste vstupu do kabíny nebola žiadna prekážka.

Obmedzenia jemnej motoriky spojené s trasom, spasticitou, bradykinézou robia pacientom  problémy s umytím zubov, česaním a u mužov aj s holením. Na osobnú hygienu je preto vhodné odporučiť používanie napr. elektrickej zubnej kefky, elektrického holiaceho strojčeka, hrebeň a špongiu s predĺženou rukoväťou.

Pri obliekaní sa ukazujú ako najväčšie problémy zapínanie gombíkov a šnurovanie topánok. Obliekanie a vyzliekanie je vhodné v sede na stoličke s opierkou. Pre udržanie sebestačnosti je vhodné voliť odev na zips, ktorý možno opatriť väčším krúžkom, čo zaistí ľahšiu manipuláciu alebo na suchý zips/patentky. Odev má byť dostatočne voľný a z pohodlného materiálu, vhodná je bavlna aj vzhľadom k možnému zvýšenému poteniu. Obuv je potrebné vybrať so zapínaním na suchý zips alebo s elastickými šnúrkami, ktoré si obuje pacient sám s pomocou obuváku s predĺženou rukoväťou.

Podľa legislatívy platnej v Slovenskej republike - zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je možné požiadať o finančný príspevok pre úpravu domáceho prostredia a interiéru pacientov, napr. na rekonštrukciu kúpeľne, s namontovaním sprchového kúta, madiel, úpravy šírky dverí pre uľahčenie pohybu na vozíku. Preto je dôležité pacientov a rodinných príslušníkov inštruovať o možnosti sociálneho poradenstva a získania finančného príspevku cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.