Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta
s Parkinsonovou chorobou

Bolesť

Bolesti u pacientov s PCH sú ovplyvnené spasticitou a kontraktúrami akrálneho svalstva. Redukcia bolesti je ovplyvnená podávaním analgetík podľa ordinácie lekára. Význam má aj aplikácia metód fyziatrickej rehabilitácie, ako liečebná telesná výchova, masáž, cvičenia aktívne a pasívne na rozsah pohybov, hydroterapia, používanie ortéz a polohovanie pacienta. Z hľadiska prevencie vzniku kontraktúr má dôležitú úlohu aj úprava základu lôžka – čím menej vankúšov je použitých pod hlavou, tým sa znižuje flekčné postavenie hlavy a hrudníka.       

Príčinou bolesti u pacientov s PCH môžu byť aj komorbidné ochorenia, akými sú napr. artritída, diabetická polyneuropatia, osteoporóza alebo dôsledky úrazu po opakovaných pádoch. U imobilných pacientov je to neschopnosť zmeniť polohu a prítomnosť dekubitov (ako komplikácia z imobility).   

Úlohou sestry je monitorovať bolesť, identifikovať príčiny jej vzniku. U pacientov s pridruženou demenciou sestra monitoruje neverbálne prejavy bolesti, napr. prítomnosť plaču, chytanie sa bolestivých miest, agitácia, psychomotorický nepokoj. Na objektivizáciu prítomnosti bolesti je možné u daných pacientov využiť škálu tvárí.