Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o pacienta
s Parkinsonovou chorobou

Poruchy správania

Pacienti s Parkinsonovou chorobou môžu mať niektoré poruchy správania, ktoré patria do skupiny nonmotorických príznakov ochorenia. Jednou z porúch správania u pacientov s PCH môže byť patologické hráčstvo (gamblerstvo), ktoré je charakterizované neschopnosťou odolať nutkaniu hrať, napriek negatívnemu dopadu na ich rodinný, pracovný a osobný život. Vyššia prevalencia je u pacientov, ktorí sú liečený dopamínovými agonistami, u ktorých sa vyskytlo ochorenie v nižšom veku. Pacientov je vhodné upozorniť na možné riziko vzniku závislosti na hracích automatoch. Liečba patologického gamblerstva si vyžaduje multidisciplinárny prístup, spoluprácu psychológa s psychiatrom. Účinným opatrením je kontrola financií blízkou osobou a konzultácia s lekárom špecialistom – neurológom o úprave farmakoterapie.

U niektorých pacientov s PCH sa môže rozvinúť impulzívne nakupovanie, ktoré charakterizuje nakupovanie vo veľkom množstve, zbytočných vecí a predmetov. 

Nežiaducim správaním je aj impulzívne jedenie, kedy sa pacient nekontrolovane prejedá, jedáva veľké množstvá jedla naraz, hlavne v noci, čo býva spojené s prírastkom na hmotnosti.  Tzv. punding je stereotypné, bezúčelové správanie, pozostávajúce z vykonávania rôznych činností, napr. rozoberanie a skladanie malých predmetov, hromadenie vecí, bezcieľne prechádzanie sa. Pacienti punding subjektívne vnímajú a prežívajú ako rušivú činnosť, ktorá im neprináša uspokojenie, avšak snaha prestať s ním vyvoláva u pacientov dyskomfort, vnútorné napätie a podráždenosť.

Základnými príčinami  niektorých porúch správania u pacientov s PCH je samotná podstata ochorenia a jeho liečby, t.j. narušená dopamínergická transmisia následkom degenerácie dopamínergických neurónov a dlhodobá expozícia dopamínergickým liekom.