Ošetrovateľstvo v neurológii
Ošetrovateľská starostlivosť o dieťa s detskou mozgovou obrnou

Orálna hygiena

Hoci detská  mozgová obrna priamo nespôsobuje abnormality v ústnej dutine, u týchto detí sa vyskytujú okolnosti, ktoré v ústnej dutine spôsobujú problémy.  Deti môžu mať zuby rôznej veľkosti a tvaru, narušený zhryz, poškodený chrup zo škrípania zubami (bruxizmus). Deti s DMO sú náchylnejšie na bakteriálnu infekciu (periodontálne ochorenia), začervenanie a opuch (gingivitída) a poranenie úst následkom traumy.

Sú viaceré aspekty, pre ktoré sú deti náchylné na ťažkosti v dutine ústnej. Deti, u ktorých sa častejšie vyskytujú záchvaty, sú náchylnejšie na poranenie hlavy a úst, škrípanie zubami a pohryzenie pier a líc. Deti, ktoré nie sú schopné ovládať tvárové svaly, majú ťažkosti s prehĺtaním a žuvaním. Neschopnosť koordinovať tvárové svaly spôsobuje ťažkosti pri čistení zubov, vyplachovaní ústnej dutiny, obmedzení slinenia.

U detí s DMO sa častejšie vyskytujú poruchy zhryzu, čo môže spôsobiť abnormálny vzhľad tváre, zubov, dýchanie ústami, slinenie, ťažkosti pri hryzení a žuvaní. Zároveň sú náchylnejšie na vznik zubného kazu a na ochorenia ďasien, sú prítomné viaceré okolnosti, ktoré zvyšujú príležitosť pre bakteriálnu kolonizáciu.  Bakteriálne povlaky sa môžu tvoriť na zuboch, ktoré sú vystavené pôsobeniu kyseliny, zvlášť u detí s GER, u detí, ktoré vracajú, slinia, majú problém so žuvaním a prehĺtaním. Lieky s obsahom cukru pôsobia na zubnú sklovinu.  Deťom s DMO dlhšie trvá konzumácia jedla, čím jedlo dlhší čas ostáva v ústach. Kašľanie, grganie, dusenie a aspirácie prispievajú k nahromadeniu baktérií.

V prevencii zubného kazu a periodontálnych ochorení je dôležitá pravidelná orálna hygiena. Každodenná starostlivosť o dutinu ústnu zahrňuje čistenie zubov a medzizubných priestorov, používanie dentálnej nite,  pravidelné preplachovanie ústnej dutiny počas dňa najmä po príjme tekutín, jedla a liekov. Ak preplachovanie nie je možné, dôležité je pravidelné vytieranie ústnej dutiny pomocou navlhčených tampónov alebo s prstom obaleným gázou. Používame čistú vodu alebo vodu s obsahom jedlej sódy, aspoň 4x denne, čím sa zmierňuje pôsobenie žalúdočnej kyseliny. Dôležité sú pravidelné prehliadky zamerané na dentálnu hygienu a liečbu.