Ošetrovateľstvo v neurológii
Nervovosvalové ochorenia

Duchenneova svalová dystrofia - klinický obraz

Deti sa narodia bez zjavného postihnutia, včasný motorický vývoj býva ľahko oneskorený. Ochorenie sa plne manifestuje medzi 3. - 5. rokom veku kolísavou chôdzou, bedrovou hyperlordózou, pri vstávaní z drepu si deti pomáhajú rukami (Gowersovo znamenie). Deti majú problém pri vstávaní z nízkej stoličky, chôdzi do schodov. Postihnuté sú najmä pletencové svaly panvy, ramena a trupové svaly. Bulbárne, mimické a distálne svaly sú relatívne ušetrené. Typické sú hypertrofie na lýtkových svaloch podmienené svalovou fibrózou (pseudohypertrofie). Často je prítomná elevácia svalových enzýmov AST, ALT, pričom GMT je v norme, vysoká hladina kreatínkinázy (CK). Strata schopnosti samostatnej chôdze nastáva medzi 9. - 11. rokom. Rozvíja sa skolióza, kontraktúry, opakované respiračné infekty, pokles vitálnej kapacity pľúc. Kardiálne postihnutie sa začína v 1. dekáde v dobe manifestného postihnutia kostrového svalstva. EKG zmeny sú prítomné od ranného detstva (poruchy rytmu, dilatačná kardiomyopatia). Hlavnou príčinou smrti je respiračné zlyhanie najneskôr v 3.dekáde života. U tretiny môže byť prítomné zníženie intelektu s IQ pod 75. Terapia kortikoidmi oddiaľuje stratu samostatnej lokomócie.